MODIC - Váš dodavatel podlahových krytin

Masarykovo nám. 150/24, 790 01 Jeseník, e-mail: obchod@modic.cz
MODIC

Kontakty

Telefon ústředna: 584 411 602
E-mail:
obchod@modic.cz
více ...

Poptávkový formulář

Věrnostní karta NOVÉ!

Dárkový poukaz NOVÉ!

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA Google

Textilní podlahoviny dostávají nové vlastnosti

Může koberec ušetřit za topení? 

Základní požadavky, aneb Co zákazník očekává od textilních podlahovin:

 • zdravotní nezávadnost,
 • krásu designu, struktury, barvy a barevných kombinací,
 • malou nebo téměř žádnou špinivost, lehkou údržbu,
 • útulnost,
 • úměru kvality a ceny. 

Co koberce dále nabízejí

 • zlepšení akustiky prostoru,
 • snížení hluku při chůzi
 • měkkost nášlapu, jistotu při chůzi,
 • pocit tepla a nejen pocit, ale i skutečné zateplení a izolaci. 

DessoK základním požadavkům u koberců patří, že vyjmenované vlastnosti by měly sloužit člověku dlouho – to znamená, že koberce by měly být odolné vůči opotřebení.

Koberce byly dříve z přírodních materiálů, jako jsou kůže, vlna, bavlna a hedvábí, ale také kukuřičné šustí, sisal, kokos, mořská tráva, bambus. Koberce dělaly člověku společníka od pradávna a jsou i dnes stále žádané a moderní. Vzhledem k masovému rozšíření textilu v minulém století, nedostatku přírodních zdrojů a jejich nedostupnosti vznikla potřeba vyvinout a použít umělé vlákno v textilu. Nejprve to byla vlákna viskózy, vlákna polyamidová, dále pak vlákna akrylová, vlákna polypropylénová a další.

K rozšíření syntetických vláken ve větším množství došlo v první polovině minulého století. Dlouho byla pouze náhražkou vlákna přírodního. Jejich vzhled byl nedokonalý, neuměla nic z toho, co poskytovaly přírodní materiály.

Vývoj pokračoval a koncem 80. let minulého století se začaly objevovat nové úpravy na kobercovém vlákně NYLONU 6,6 a ve světě také byla na trh zavedena nová skupina vlákenných surovin jemnějších, a to mikrovlákna ve formě polyamidového kabílku o jemnosti 0,3-0,9 dtex. V současné době se již v praxi používají superjemná, supermikrovlákna o jemnosti 0,01-0,3 dtex vyrobená nanotechnologiemi. S tímto typem vlákna umí obchodníci dělat různé „kejkle“, a obohacují pak textilní průmysl o vlákna se zcela novými, zákazníky požadovanými vlastnostmi.

Dnes se pohled na umělá vlákna mění i ve světě designu, dochází k jejich rehabilitaci, protože konstruktéři vláken vyvíjejí vlákna nové generace, téměř k nerozeznání od vláken přírodních, avšak s novými vlastnostmi. 

Mezi vlastnosti vlákna, které se v konstrukci a úpravách vlákna pro koberce vyskytují, často patří:

 • antistatická úprava
 • nehořlavá a nekouřivá úprava
 • antimikrobiální úprava
 • vyšší objemnost
 • tvarová paměť
 • stálobarevnost na světle
 • nešpinivá úprava
 • menší ekologická zátěž při výrobě
 • umí odstranit zápachy organického původu
 • jsou bez emisí, zápachu a neobsahují škodlivé látky atd. 

Ačkoliv koberec většinou v současnosti nebývá tím nejpropagovanějším způsobem finální úpravy podlahy, lze se s ním v interiéru setkat nejčastěji. Ovšem ne v soukromí, ale v kancelářích. Použití koberce obecně, tzn. i v domácím prostředí, podporují dvě zcela nové studie význačných evropských výzkumných ústavů, podle nichž koberce v porovnání s pevnými podlahami mají mnoho výhod: snižují spotřebu energie na vytápění a snižují prašnost v místnosti a alergickou zátěž. 

Méně peněz za vytápění 

Rostoucí ceny energií přinášejí zvýšený zájem o možnosti úspor při vybavení interiéru. V Německu tvoří podíl spotřeby energie na vytápění 52% z celkové energetické spotřeby domácnosti. U nás to bude určitě číslo vyšší, neboť používáme více spotřebičů s nižší účinností (statistika využívání elektrospotřebičů skupina A v porovnání s B a C).

Výzkumné pracoviště ETG e.V. (Europaischen Teppich-Gemeinschaft) v Německu , koordinované v GUT (Gemeinschaft umweltfreundlicher Teppichboden), které hlídá kvalitu koberců, potvrzuje šetřící efekt, tedy hospodárnost koberců oproti tvrdým podlahovinám.

Desso Přechází-li člověk po podlaze bosou nohou, odtéká teplo od těla k podlaze. U koberce je tepelný tok nižší než u ostatních krytin. Na pevné podlahovině se při každém kroku, ale i při sezení odnímá tělu teplo z nohou, naproti tomu u koberce zůstává u nohou příjemný pocit tepla. Pevné krytiny odeberou tělu až o 10% více tepla než koberec. Tento jev se nazývá efekt „teplota nohou“.

A jak je to s teplotou v místnosti? Snížení teploty v místnosti o 2 oC snižuje náklady na vytápění o 12%. V místnosti s celoplošnou textilní podlahovou krytinou není problém nastavit termostat na nižší teplotu, protože v prostorech s textilními podlahovými krytinami má člověk příjemný pocit už při teplotě cca o dva stupně nižší než v prostorech s podlahovinami typu parketa, laminát, keramika a kámen. V prostorech s kobercem je možno dříve topení ztlumit a cca o 30 dní v roce dříve topení vypnout.

Tento dvojí efekt koberce – tepelná bariéra a teplota nohou – vedou k úsporám v celkové spotřebě energie domácností o cca 6%. Zvlášť úsporné řešení představuje kombinace koberce s podlahovým topením. Důležité je, aby textilní podlahová krytina byla způsobilá pro použití na podlahové topení. 

RNDr. Věra Pidrová 

Zdroj: Časopis DOMO

 

 

Registrace uživatelů

Nejste přihlášen(a).
přihlásit - zaregistrovat

Sponzorované odkazy

Relaxační DVD

Obchodní centrum

Ubytování Ramzová

Úsporné domy

MODIC - Czech Republic, e-mail: obchod@modic.cz
Provozováno CMS / E-shop (c)2020 Czechproduct.cz s.r.o. | WebCare | Mapa webu | Cookies
Zajímavé odkazy: ALKRON a.s. - Relaxační DVD - Úsporné domy -